Hager Residual Current Circuit Breaker 3P+N 40A 300mA type AC
product unavailable
add to wish list
Description
Hager Residual Current Circuit Breaker 3P+N 40A 300mA Type AC
Residual current circuit breaker 3P+N 40A 300mA type AC CFC440J by HAGER is a device that protects against electric shock and is used as an additional form of protection (indirect contact protection) when basic protective measures fail or become damaged.
Construction
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of poles | 4 P |
| Mounting | DIN rail |
Configuration
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of modules | 4 |
Electrical characteristics
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated operational voltage Ue (AC) | 230 / 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
Voltage
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 4000 V |
Current
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated residual current dI | 300 mA |
| Rated current In | 40 A |
| Rated discharge current (In 8/20µs) | 0.25 kA |
| Rated making and breaking capacity Im | 1.5 kA |
| Rated conditional short-circuit current Inc according to BS EN 61008-1 | 6 kA |
Current / Temperature
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated current at -25°C | 40 A |
| Rated current at -20°C | 40 A |
| Rated current at -15°C | 40 A |
| Rated current at -10°C | 40 A |
| Rated current at -5°C | 40 A |
| Rated current at 0°C | 40 A |
| Rated current at 5°C | 40 A |
| Rated current at 10°C | 40 A |
| Rated current at 15°C | 40 A |
| Rated current at 20°C | 40 A |
| Rated current at 25°C | 40 A |
| Rated current at 30°C | 40 A |
| Rated current at 35°C | 40 A |
| Rated current at 40°C | 40 A |
| Rated current at 45°C | 40 A |
| Rated current at 50°C | 40 A |
| Rated current at 55°C | 40 A |
| Rated current at 60°C | 40 A |
| Rated current at 65°C | 40 A |
| Rated current at 70°C | 40 A |
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product depth | 70 mm |
| Product height | 83 mm |
| Product width | 70 mm |
| Dimensions | 1 |
Frequency
| Parameter | Value |
|---|---|
| Frequency (range to ETIM) | 50 Hz |
Power
| Parameter | Value |
|---|---|
| Total power losses at rated current | 8.1 W |
| Power losses per pole at rated current | 3.6 W |
Operation
| Parameter | Value |
|---|---|
| Protection against unwanted tripping | No |
| Time-delayed | No |
Durability
| Parameter | Value |
|---|---|
| Electrical endurance (number of cycles) | 2000 |
| Mechanical endurance (number of cycles) | 4000 |
Installation / Mounting
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tightening torque | 2.8 Nm |
| Easy removal of modular devices | No |
| Possibility of removal from below | No |
Connection
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output terminal capacity for solid conductor (wire) | 1 / 25 mm² |
| Flexible conductor (stranded) cross-section in terminal | 16mm² |
| Input terminal capacity for solid conductor (wire) | 1 / 25 mm² |
| Input terminal capacity for flexible conductor (stranded) | 1 / 16 mm² |
| Input/output terminal capacity for flexible conductor (stranded) | 1 / 16 mm² |
Equipment
| Parameter | Value |
|---|---|
| Transparent label field cover | Yes |
Standard
| Parameter | Value |
|---|---|
| Standard | EN 61008-1 |
| European WEEE Directive | applicable |
Safety
| Parameter | Value |
|---|---|
| Degree of protection | IP20 |
| Type of residual current circuit breaker | AC |
| REACH compliant | No |
| RoHS Directive compliant | Yes |
| Halogen-free | No |
Operating conditions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Operating temperature | -25…40 °C |
| Storage/transport temperature | -55…70 °C |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Files to download:
Technical data
| Circuit breaker type | residual current |
| Number of poles | 3P+N |
| Rated current [A] | 40A |
| Residual Current [mA] | 300 mA |
| Trip characteristic | AC |
| Breaking capacity [kA] | 6 kA |
| Brand | HAGER |