Grid-Tie Inverter Fronius Symo Advanced 10kW 3-Phase 2MPPT WLAN
Description
Fronius Grid-Tied PV Inverter 10kW 3-Phase 2MPPT Symo Advanced WLAN
The 10kW 3-phase 2MPPT 10.0-3-M Symo Advanced WLAN Fronius grid-tied PV inverter represents the next step forward in the history of Fronius SnapINverter inverters. Its efficiency, proven in millions of practical applications, goes hand in hand with state-of-the-art safety technology, making it the safest choice for installers and their customers.
The new Fronius Arc Guard technology is more than just safety – it provides peace of mind. Thanks to an advanced algorithm, Fronius effectively detects and responds to potentially dangerous electric arcs, shutting down the PV installation before a fire can occur. Continuous improvement of the Fronius Arc Guard function allows for increased detection sensitivity and optimised system protection.
The Symo Advanced inverter ensures installation flexibility thanks to SuperFlex Design technology. The ability to position photovoltaic modules in different orientations and flexible connections are made possible by a wide input voltage range and support for high photovoltaic module currents.
The Dynamic Peak Manager system guarantees optimal power even when some modules are shaded. Intelligent shading management is factory-integrated, eliminating the need for additional components and ensuring maximum energy yield.
Input data
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of MPP trackers | 2 |
| Maximum input current (Idc max) | 16.5 A |
| Maximum usable input current (Idc max MPPT 1+2) | 43.5 A |
| Maximum short-circuit current of PV generator MPP1/MPP2 (Isc pv) | 34 A |
| DC input voltage range (Udc min – Udc max) | 200–1000 V |
| Start-up voltage (Udc start) | 200 V |
| Usable MPP voltage range | 200–800 V |
| MPP voltage range (at rated power) (Umpp min – Umpp max) | 270–800 V |
| Number of DC connections | 3 |
| Maximum PV generator power (Pdc max) | 15,000 Wpeak |
Output data
| Parameter | Value |
|---|---|
| AC rated power (Pac,r) | 10,000 W |
| Maximum output power / apparent power | 10,000 VA |
| AC output current (Iac nom) | 14.4 A |
| Grid connection (voltage range) | 3-NPE 400 V / 230 V or 3~NPE 380 V / 220 V (+20% / -30%) |
| Frequency (frequency range) | 50 / 60 (45–65) Hz |
| Total harmonic distortion | < 1.75% |
| Power factor (cos φac,r) | 0–1 ind. / cap. |
Standards
| Parameter | Value |
|---|---|
| Certifications and standards compliance | IEC 62109-1/-2, IEC 62116, IEC 61727, VDE 0126-1-1/A1, VDE AR-N 4105, G98/1, G99/1, AS/NZS 4777.2, UNE 206007-1, CEI 0-21, CEI 0-16, NRS 097-2-1, TOR Erzeuger Typ A, VDE AR-N 4110, EN 50549-1/-2, IEC 61683, IEC60068, IEC 63027:2023 |
Efficiency
| Parameter | Value |
|---|---|
| Maximum efficiency | 97.8% |
| European efficiency (ηEU) | 97.1% |
| MPP efficiency | > 99.9% |
Protection devices
| Parameter | Value |
|---|---|
| Arc fault circuit interrupter — AFCI (Fronius Arc Guard) | Integrated |
| DC insulation resistance measurement | Integrated |
| Overload behaviour | Operating point shift, power limiter |
| DC disconnect switch | Integrated |
| Reverse polarity protection | Integrated |
| Residual current monitoring unit (RCMU) | Integrated |
Interfaces
| Parameter | Value |
|---|---|
| WLAN / Ethernet LAN | Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) |
| 6 inputs and 4 digital inputs/outputs | Connection to ripple control receiver |
| USB (Type A socket) | Data logging, inverter update from USB storage device |
| 2 × RS422 (RJ45 socket) | Fronius Solar Net |
| Signal output | Energy management (potential-free relay output) |
| Communication card (Datalogger) and web server | Integrated |
| External input | S0 meter connection / surge protection monitoring |
| RS485 | Modbus RTU SunSpec or energy meter connection |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Type | On-grid |
| Power | 6-10 kW |
| Number of phases | Three-phase |
| Number of MPPT | 2 MPPT |
| WiFi | Yes |
| DC switch | Yes |