Fronius Primo Grid-Tie Inverter 3.6kW Single-Phase 2MPPT WLAN
Description
Fronius Grid-Tied PV Inverter 3.6kW 1-Phase 2MPPT WLAN Primo
The Fronius Primo 3.6-1 grid-tied PV inverter 3.6KW 1-phase 2MPPT WLAN perfectly complements the new generation of SnapINverter inverters. This is a single-phase, transformerless device ideal for residential applications. Thanks to the innovative SuperFlex Design, maximum customisation of the installation design is possible, whilst installation and maintenance are greatly simplified thanks to the SnapINverter mounting system.
SNAPINVERTER technology involves separating the connection section and the power module. The lightweight connection section with complete wiring is permanently mounted to the wall, forming the base for the power module. The inverter is then simply hung onto this section. This solution makes installation and maintenance significantly easier.
The Primo inverter is highly communicative, thanks to the integrated communication package as standard, featuring a WLAN interface, energy management function and many other features.
SuperFlex Design technology provides flexibility in installation design and execution. The system features two MPP trackers, a wide DC input voltage range and high system voltage. Each DC input and MPP tracker can handle the total rated power of the inverter, enabling the entire installation to be managed by a single inverter regardless of roof orientation or the number of shaded PV modules.
Dynamic Peak Manager is a system that dynamically finds the optimal operating point even in cases of partial shading of PV panels, monitoring the entire operating characteristic.
Fronius inverters are prepared for future grid requirements, featuring Advanced Grid Features ensuring optimal power supply. They can be used for power regulation taking into account self-consumption to prevent power supply interruptions.
Fronius, a leader in innovation and modern solutions in photovoltaics, offers high-quality products ensuring long-term and trouble-free operation of PV installations.
Input Data
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of MPP trackers | 2 |
| Maximum input current (Idc max 1 / Idc max 2) | 12.0 A / 12.0 A |
| Maximum short-circuit current for module array (MPP1 / MPP2) | 18.0 A / 18.0 A |
| Input voltage range (Udc min - Udc max) | 80 - 1000 V |
| Start-up voltage (Udc start) | 80 V |
| Usable MPP voltage range | 80 - 800 V |
| Number of strings per MPP tracker | 2 + 2 |
| Maximum PV generator power (Pdc max) | 5.5 kWpeak |
Output Data
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated AC power (Pac,r) | 3,680 W |
| Maximum output power | 3,680 VA |
| AC output current (Iac nom) | 16.0 A |
| Grid connection (voltage range) | 1 ~ NPE 220 V / 230 V (180 V - 270 V) |
| Frequency (frequency range) | 50 Hz / 60 Hz (45 - 65 Hz) |
| Total harmonic distortion THD | < 5 % |
| Power factor (cos φac,r) | 0.85–1 ind. / cap. |
Standards
| Parameter | Value |
|---|---|
| Certificates and compliance with standards | [[DIN V VDE 0126-1-1/A1, IEC 62109-1/-2, IEC 62116, IEC 61727, AS 4777-2, AS 4777-3, G83/2, G59/3, CEI 0-21, VDE AR N 4105]] |
Efficiency
| Parameter | Value |
|---|---|
| Maximum efficiency | 98.0 % |
| European weighted efficiency (ηEU) | 96.8 % |
| MPP tracking efficiency | > 99.9 % |
Protection
| Parameter | Value |
|---|---|
| DC insulation resistance measurement | Yes |
| Overload behaviour | Operating point shift, output power limitation |
| DC disconnect | Yes |
| Reverse polarity protection | Yes |
Interfaces
| Parameter | Value |
|---|---|
| WLAN / Ethernet LAN | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) |
| 6 inputs and 4 digital inputs/outputs | Connection for ripple control receiver |
| USB (type A socket) | For USB storage devices: data logging, inverter software update |
| 2x RS422 (RJ45 socket) | Fronius Solar Net |
| Relay output | Energy management (potential-free relay output) |
| Data logger and web server | Integrated |
| Signal input | S0 meter connection / Surge arrester status monitoring |
| RS485 | Modbus RTU SunSpec or smart energy meter connection |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Type | On-grid |
| Power | 3-5 kW |
| Number of phases | Single-phase |
| Number of MPPT | 2 MPPT |
| WiFi | Yes |
| DC switch | Yes |