ETI Rotary Switch PV - DC - 4 Pole 32A 1000V
product unavailable
add to wish list
Description
ETI Rotary Cam Switch PV - DC - 4-Pole
Rotary cam switch PV - DC - 4-pole LS32 SMA A4 004660065 ETI enables efficient connection or disconnection of DC/AC inverters and other direct current circuit components to PV modules. The switch is equipped with specially designed contacts and carefully selected materials, which ensures not only clean connections (elimination of oxidation), but also minimisation of power losses.
The design of this switch guarantees that the speed of closing or opening the contacts is independent of the operator's speed and force. As a result, regardless of the conditions, it provides consistent and reliable functionality, which is crucial for optimal operation and safety of photovoltaic systems.
Specification
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer | ETI |
| For network | DC (Photovoltaic PV) |
| Number of poles | 4 |
| Maximum permissible operating voltage | 1000 V |
| Response time | < 25 ns |
| Maximum permissible short-circuit current | 200 A |
| Series and type | Rotary cam switch PV - DC - 4-pole LS32 SMA A4 004660065 ETI |
| Standards | PN-IEC 60364-7-71 |
| Number of poles | 4 |
| Rated current | up to 58A DC |
| Rated voltage | up to 1000V DC |
| Rated continuous current lu | 32A |
| Rated conditional short-circuit current lq | 5kA |
| Maximum rated operating voltage Ue AC | 440V |
| Rated continuous current Ac-21, 400V | 32 |
| Degree of protection of front panel | IP40 |
| Mounting | on TH35 DIN rail |
| Type of main contact connection | screw connections |
| Colour of control element | black |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Files to download:
Technical data
| Application | DC (photovoltaic) |
| Disconnector Type | rotary cam |
| Rated current [A] | 32A |
| Number of poles | 4P |
| Rated Voltage [V] | 1000V DC |
| Brand | ETI |