Simtec Surge Arrester Type 1+2 (Class B+C) 4P 30kA 1.5kV
product unavailable
add to wish list
Description
Surge Protective Device Type 1+2 (B+C) 4P 30kA 1.5kV KM30B+C/4-275 SIMTEC 85201010 SIMET
Surge Protective Device Type 1+2 (B+C) 4P 30kA 1.5kV KM30B+C/4-275 SIMTEC 85201010 by SIMET is a two-stage device designed to protect power supply installations against overvoltages caused by atmospheric discharges and internal network disturbances.
It is ideally suited for small industrial facilities and residential buildings, where it can be installed in both cable joints and main electrical distribution boards. Its application ensures effective potential equalisation and protection against unexpected voltage changes.
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer | SIMET |
| For network | TN-S |
| Protector class | B+C (Type 1+2) |
| Number of poles | 4 |
| Nominal discharge current (In) | 30kA |
| Voltage protection level | 1.5kV |
| Response time | 25 ns |
| Protection level at rated impulse current | 30 kA |
| Operating frequency | 40-63 Hz |
| Maximum permissible short-circuit current | 30 kA |
| Package weight | 1 kg |
| Rated voltage | 230 V |
| Protection degree | IP20 |
| Rated cross-section wire | 6...35 mm² |
| Rated cross-section stranded | 4...25 mm² |
| Mounting | rail |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Application | AC (mains) |
| Surge Protector Type (SPD Class) | T1+T2 (B+C) |
| Rated Voltage [V] | 275V AC |
| Number of poles | 4P |
| Lightning Current (Iimp/In) [kA] | 30 kA |
| Brand | SIMTEC |
| Protection Level (Up) [kV] | 1,5 kV |