Simtec Surge Arrester Type 1+2 (Class B+C) 1P 30kA
product unavailable
add to wish list
Description
Surge Protective Device Type 1+2 (B+C) 1P 30kA SIMTEC ST30B+C 1P 85202010 SIMET
The Surge Protective Device Type 1+2 (B+C) 1P 30kA SIMTEC ST30B+C 1P 85202010 by SIMET is an essential device for protecting electrical installations against surges that can affect the duration and frequency of current.
The use of this equipment eliminates the need for decoupling chokes. In the event of surge protector failure, simply replacing the cartridge is sufficient, which significantly simplifies servicing. The SIMTEC surge protective device provides effective network protection against the effects of storms and lightning, thereby protecting computer equipment and household appliances from damage caused by overvoltages. The device has a modular structure and complies with Class I and II protection standards.
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer | SIMET |
| Protector class | B+C (Type 1+2) |
| Number of poles | 1 |
| Nominal discharge current (In) | 30kA |
| Maximum continuous operating voltage | 60kA |
| Response time | ≤ 25 ns |
| Connection cross-sections | 6 x 35 mm |
| Operating frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated operating voltage | 230 V |
| Maximum permissible short-circuit current | < 1.5kV |
| Impulse current | 20 kA |
| IP protection rating | IP20 |
| Mounting method | on 35 mm rail according to EN 60715 |
| Maximum discharge current | 40 kA |
| Colour | grey |
| Width | 17.5 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 66 mm |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Application | AC (mains) |
| Surge Protector Type (SPD Class) | T1+T2 (B+C) |
| Rated Voltage [V] | 275V AC |
| Number of poles | 1P |
| Lightning Current (Iimp/In) [kA] | 30 kA |
| Brand | SIMTEC |
| Protection Level (Up) [kV] | 1,5 kV |