Simtec Surge Arrester PV DC Type 1+2 (Class B+C) 1000V 3P 20kA 4.5kV
product unavailable
add to wish list
Description
Simtec Surge Protection Device PV DC Type 1+2 (Class B+C) 1000V 3P 20kA 4.5kV
Varistor surge protection device for photovoltaic installations SV B+C 3P PV T1 T2 1000V DC SIMTEC 85036002 SIMET, also known as a lightning arrester, is a device designed to protect photovoltaic systems against the effects of overvoltages.
Constructed using varistors and spark gaps, this device is designed to reduce dangerous voltage spikes that may occur as a result of direct lightning strikes or their close passage. In a power supply system, for complete surge protection, it is necessary to use a three-stage hierarchy of surge protective devices (type 1, 2, 3, i.e. B, C, D respectively), installed sequentially. The SV B+C 3P arrester is specially adapted for use in photovoltaic installations operating at voltages up to 1000 V DC, on the direct current side.
ELECTRICAL PARAMETERS
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series and type | SV B+C 3P PV T1 T2 1000V DC SIMTEC 85036002 SIMET |
| Rated voltage of PV system | 1000V DC |
| Maximum continuous operating voltage of photovoltaic system | 1060 V DC |
| Impulse current | 6.25 kA |
| Nominal discharge current | 20 kA |
| Maximum discharge current | 40 kA |
| Voltage protection level | ≤4.5 kV |
| Response time | < 25ns |
| Permissible humidity | 30% ÷ 90% |
| Insulation resistance | >100 MΩ |
| Maximum additional fuse | 160 A |
| Frequency | 48 ÷ 62 Hz |
| Remote fault signalling | YES |
| Compliance with standards | EN 61643-31:2019-07E in accordance with Directive 2014/35/EU |
MECHANICAL PARAMETERS
| Parameter | Value |
|---|---|
| Conductor cross-section | solid 2.5 ... 35 mm²; flexible 2.5 ... 25 mm² |
| Housing material | PA66, UL94 V0 |
| Status indicator | optical, red when damaged |
| Fixed mounting to rail | TS 35 |
| Operating temperature range | -40°C ... +85°C |
| IP protection rating | IP20 |
| Fork-type busbar | 18 mm module spacing |
| Thermal disconnection device | YES |
| Remote signalling conductor cross-section | max 1.5 mm² - stranded, solid |
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Package weight | 0.2 kg |
| For network | DC (Photovoltaic PV) |
| Arrester class | B+C (Type 1+2) |
| Number of poles | 3 |
| Nominal discharge current (In) | 20kA |
| Voltage protection level | 4.5kV |
| Width expressed in number of modules | 3 |
| Maximum continuous operating voltage | 1000V |
| Maximum discharge current | 40 kA |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Application | DC (photovoltaic) |
| Surge Protector Type (SPD Class) | T1+T2 (B+C) |
| Rated Voltage [V] | 1000V DC |
| Number of poles | 3P |
| Lightning Current (Iimp/In) [kA] | 20 kA |
| Brand | SIMTEC |
| Protection Level (Up) [kV] | 4,5 kV |