Schneider Electric Residual Current Circuit Breaker 4P 40A 300mA type A Acti9
product unavailable
add to wish list
Description
Schneider Electric Residual Current Circuit Breaker 4P 40A 300mA Type A Acti9
Residual current circuit breaker 4P 40A 300mA Type A Acti9 IDK-40-4-300-A A9Z04440 by SCHNEIDER ELECTRIC is ideally suited for applications in residential buildings and similar facilities. It provides protection against electric shock in electrical installations, effectively responding to sinusoidal and rectified pulsating currents.
Equipped with double, serrated terminals at the bottom (busbar+wire), it ensures solid and reliable connection. The neutral conductor (N) is positioned on the left side, which facilitates busbar connection with overcurrent circuit breakers. The device is also equipped with a "T" test button, enabling verification of the circuit breaker's correct operation. Together with other modular devices from the Acti9 family, it forms a complete set of protection for electrical installations.
Specification
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product range | Acti 9 |
| Product name | Acti 9 ID K |
| Product or component type | Residual current circuit breaker (RCCB) |
| Device short name | ID K |
| Pole description | 4P |
| Neutral position | LEFT |
| [In] rated current | 40 A |
| Network type | Alternating current (AC) |
| Residual current sensitivity | 300 mA |
| Residual current protection delay | Instantaneous |
| Residual current protection type | Type A |
| Quality mark | VDE |
Additional Parameters
| Parameter | Value |
|---|---|
| Device location in system | Outgoing circuit |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| [Ue] rated operational voltage | 380...415 V alternating current (AC) 50 Hz |
| Residual current device tripping technology | Voltage independent |
| Rated making and breaking capacity | [[Idm 500 A Im 500 A]] |
| Rated conditional short-circuit current | [[GL63: Inc 4.5 kA K60: Inc 6 kA]] |
| Rated insulation voltage [Ui] | 440 V alternating current (AC) 50 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 4 kV |
| Surge current | 250 A |
| Contact position indication | NO |
| Control type | Toggle |
| Mounting method | Snap-on |
| Mounting base | DIN rail |
| Width in 9 mm modules | 8 |
| Height | 81 mm |
| Width | 72 mm |
| Depth | 68 mm |
| Colour | White |
| Mechanical durability | 5000 cycles |
| Electrical durability | AC-1: 2000 cycles |
| Connections - terminals | [[Double connection top or bottom 1…35 mm² solid Double connection top or bottom 1…25 mm² flexible]] |
| Stripped conductor length | 14 mm for top or bottom connection |
| Tightening torque | 3.5 N.m top or bottom |
Operating Environment
| Parameter | Value |
|---|---|
| Standards | EN/IEC 61008-1 |
| IP protection degree | [[IP20 in accordance with IEC 60529 IP40 (modular enclosure) in accordance with IEC 60529]] |
| Pollution degree | 2 |
| Electromagnetic compatibility | 8/20 μs withstand impulse, 200 A in accordance with EN/IEC 61008-1 |
| Ambient temperature for operation | -25…40 °C |
| Ambient temperature for storage | -30…70 °C |
Sustainable Development Offer
| Parameter | Value |
|---|---|
| Sustainable offer status | Green Premium product |
| European RoHS directive | Compliant |
| Mercury free | Yes |
| China RoHS regulation | Product not subject to China RoHS directive. Substance declaration available for information purposes. |
| WEEE | The product must be disposed of in accordance with applicable European Union waste regulations and must not be discarded with ordinary waste. |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Files to download:
Technical data
| Circuit breaker type | residual current |
| Number of poles | 4P |
| Rated current [A] | 40A |
| Residual Current [mA] | 300 mA |
| Trip characteristic | A |
| Breaking capacity [kA] | 6 kA |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |