Schneider Electric PV Circuit Breaker 13A 2P 800V DC
product unavailable
add to wish list
Description
Schneider Electric PV Circuit Breaker 13A 2P 800V DC
PV DC overcurrent circuit breaker B 13A 2P 800V C60PV-DC A9N61658 SCHNEIDER ELECTRIC
- number of poles: 2
- rated current [In]: 13 A
- rated operating voltage [Ue]: 800 V DC
- breaking capacity: 3 kA Icu at 650 V DC, 1.5 kA Icu at 800V DC
- rated insulation voltage: 1000 V DC
- rated impulse withstand voltage [Ui]: 6 kV
- mounting: DIN rail
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Package weight | 0.531 kg |
| Elektroklub | yes |
| Series | C60PV-DC |
| Characteristic | B |
| Rated voltage [V] | 800 V DC |
| Rated current [A] | 13A |
| Breaking capacity [kA] | 6kA |
| Number of poles | 2 |
| Number of modules | 1 |
| Utilisation category | Category A in accordance with EN/IEC 60947-2 |
| Suitability for isolation | Yes, in accordance with EN/IEC 60947-2 |
| Control type | switch |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Rated current [A] | 13A |
| Number of poles | 2P |