Schneider Electric Circuit Breaker B 16A 1P 6kA Acti9
product unavailable
add to wish list
Description
Schneider Electric Miniature Circuit Breaker B 16A 1P 6kA Acti9
Miniature circuit breaker K60N-B16-1 B 16A 1-pole A9K01116 by SCHNEIDER ELECTRIC provides electrical installation protection against overload and short circuit.
This product is part of the Acti9 family and is ideally suited for use in residential construction, where together with other devices it creates an effective protection system. Thanks to its short-circuit breaking capacity of 6kA, the K60N circuit breaker is highly efficient. It is equipped with double connection terminals that are serrated for greater connection security, and a trip-free contact that ensures fast closing regardless of handle operating speed.
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Elektroklub | yes |
| Characteristic | B |
| Rated voltage | 440 V |
| Rated current | 16A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting | DIN rail |
| Breaking capacity | 6kA |
| Number of poles | 1 |
| Number of modules | 1 |
| Package weight | 0.15 kg |
| Network type | alternating current (AC) |
| Trip technology | thermomagnetic |
| Breaking capacity | 6000 A Icn according to EN/IEC 60898-1 -230 V alternating current (AC) 50/60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 4 kV according to EN/IEC 60898-1 |
| Mechanical endurance | 20,000 x |
| Electrical endurance | 20,000 x |
| Protection degree | IP20 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Trip characteristic | B |
| Circuit breaker type | overcurrent |
| Rated current [A] | 16A |
| Number of poles | 1P |
| Breaking capacity [kA] | 6 kA |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |