Schneider Electric B 10A 1-Pole 6kA Miniature Circuit Breaker Acti9
product unavailable
add to wish list
Description
Schneider Electric Miniature Circuit Breaker B 10A 1P 6kA Acti9
Miniature circuit breaker K60N-B10-1 B 10A 1-pole A9K01110 SCHNEIDER ELECTRIC provides protection for electrical installations against the effects of short circuits and overloads.
Ideally suited for protecting installations in buildings, forming together with other devices a comprehensive protection system tailored to the needs of residential construction. The K60N-B10-1 circuit breaker is equipped with double connection terminals at the bottom (busbar + conductor), which are serrated to increase connection reliability. The device features a quick-make contact, which means that the contact closing speed is independent of the handle operating speed.
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Elektroklub | yes |
| Characteristic | B |
| Rated voltage [V] | 440 V |
| Rated current [A] | 10A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting | DIN rail |
| Breaking capacity [kA] | 6kA |
| Pole description | 1P |
| Number of protected poles | 1 |
| Rated current [In] | 10 A |
| Network type | alternating current (AC) |
| Trip unit technology | thermomagnetic |
| Breaking capacity | 6000 A Icn according to EN/IEC 60898-1 -230 V alternating current (AC) 50/60 Hz |
| Network frequency | 50-60 Hz |
| Rated insulation voltage [Ui] | 440 V alternating current (AC) 50/60 Hz according to EN/IEC 60898-1 |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 4 kV according to EN/IEC 60898-1 |
| Mechanical durability | 20,000 x |
| Electrical durability | 20,000 x |
| Protection degree | IP20 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Files to download:
Technical data
| Trip characteristic | B |
| Circuit breaker type | overcurrent |
| Rated current [A] | 10A |
| Number of poles | 1P |
| Breaking capacity [kA] | 6 kA |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |