Schneider Electric 4-Pole RCD 40A 30mA Type AC
product unavailable
add to wish list
Description
Schneider Electric Residual Current Circuit Breaker 4P 40A 30mA type AC
Residual current circuit breaker IDK-40-4-30-AC 40A 4-pole 30mA type AC A9Z05440 SCHNEIDER ELECTRIC provides effective shock protection, correctly responding to sinusoidal and rectified pulsating currents.
The IDK series of residual current circuit breakers from Schneider Electric has been designed to meet the requirements of residential construction and similar applications. The IDK-40-4-30-AC model is equipped with double, serrated terminals at the bottom (busbar + conductor), ensuring secure connection. To facilitate busbar connection with overcurrent circuit breakers, the N conductor is positioned on the left side. The device features a "T" test button for checking its correct operation. Combined with other modular equipment from the Acti9 family, the IDK series creates a complete electrical installation protection system.
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Elektroklub | yes |
| Series | iDK |
| With overcurrent element | no |
| Residual current | 30mA |
| Rated current | 40A |
| Pole description | 4P |
| Type of residual current protection | AC |
| Short-circuit withstand | 4kV |
| Neutral position | LEFT |
| Network type | alternating current (AC) |
| Leakage current sensitivity | 30 mA |
| Residual current protection delay | instantaneous |
| Mains frequency | 50/60 Hz |
| Rated operational voltage [Ue] | 380...415 V alternating current (AC) 50 Hz |
| Rated making and breaking capacity | Im 500 A, Idm 500 A |
| Rated insulation voltage [Ui] | 440 V alternating current (AC) 50 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 4 kV |
| Surge current | 250 A |
| Mechanical durability | 5000 x |
| Electrical durability | AC-1: 2000 cycles |
| Control type | lever |
| Tightening torque | 3.5 N.m top or bottom |
| Mounting method | snap-on |
| Mounting base | DIN rail |
| Dimensions | 81x72x68 mm |
| Standards | EN/IEC 61008-1 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Files to download:
Technical data
| Circuit breaker type | residual current |
| Number of poles | 4P |
| Rated current [A] | 40A |
| Residual Current [mA] | 30 mA |
| Trip characteristic | AC |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |