Residual Current Circuit Breaker 4P 40A 6kA 100mA Type A
product unavailable
add to wish list
Description
Residual Current Circuit Breaker 4P 40A 6kA 100mA Type A
Residual current circuit breaker 4P 40A 6kA 100mA type A PF6-40/4/01-A xPole Home 112934 EATON
- top or bottom supply of devices
- tripping is independent of mains voltage
- suitable for use with fluorescent lamps (with/without ballast)
- protection against earth leakage currents, residual currents
- built-in contact position indicator (green and red colours)
- double screw/busbar terminals (after busbar installation, screw terminal remains free)
- mounting on DIN rail TH 35
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Package weight | 0.15 kg |
| Residual current | 100mA |
| Rated current | 40A |
| Number of poles | 4 |
| Type | A |
| Rated breaking capacity | 6kA |
| Rated current | 25, 40, 63 A |
| Rated tripping current | 30, 300, 100, 500 mA |
| Poles | 2, 4 |
| Sensitivity | A, AC, G, G/A, S, S/A |
| Possibility of supply from both sides | top/bottom |
| Colour | white |
| Dimensions | 45 x 80 x 70 mm |
| Degree of protection | IP40, IP54 (with moisture-resistant enclosure) |
| Mounting method | quick mounting with 2-position latch to DIN rail IEC/EN 60715 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Circuit breaker type | residual current |
| Number of poles | 4P |
| Rated current [A] | 40A |
| Residual Current [mA] | 100 mA |
| Trip characteristic | A |
| Breaking capacity [kA] | 6 kA |