Pawbol Equipotential Bonding Bar
product unavailable
add to wish list
Description
Pawbol Equipotential Bonding Bar
The E.4104 PAWBOL equipotential bonding bar is a device designed to eliminate potential voltage differences and prevent hazardous touch voltages that may occur between the protective conductor and metallic elements of the installation.
Its primary function is to ensure safety by connecting all metallic structural parts, electrical installations and the lightning protection system. As a result, in the event of overvoltages, it is possible to effectively dissipate excess voltage and prevent its transfer to the building's internal installations, minimising the risk of electric shock or damage to electrical equipment.
TECHNICAL PARAMETERS
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series and type | E.4104 PAWBOL equipotential bonding bar |
| Model | with cover |
| Number of all connected round conductors | 8 |
| Number of rigidly connected conductors up to 16 mm² | 7 |
| Number of rigidly connected conductors up to 95 mm² | 1 |
| Number of connected flat conductors 30 mm | 1 |
| Busbar material | copper |
| Terminal material | brass |
| Housing material | plastic |
| Length | 176 mm |
| Width | 52 mm |
| Height | 52 mm |
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Package weight | 0.035 kg |
| Colour | grey |
| Number of current paths | 1 |
| Total number of connections | 9 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...