Junction Box Noark SH-717 3-Phase 40A DC+AC Surge Protector Type 1+2
Description
Noark Connection Box with DC+AC Surge Protection Device 40A 3-Phase SH-717
Connection box with DC + AC surge arrester, type 1+2, model SH-717 DCAC
Connection distribution board designed for powering photovoltaic inverters, providing not only protection against the effects of short circuits and overloads, but also against indirect and direct discharges on both current sides - both alternating and direct current.
It is designed for use in earthed and isolated PV installations, and thanks to its high IP protection rating, it can be installed outdoors. The distribution board structure is adapted for surface mounting and, depending on the equipment, can perform various functions.
- Standard, proven enclosure: Ensuring solidity and durability, making the distribution boards ready to meet diverse installation requirements.
- Option to install a key lock: Provides an additional level of security and restricts access to electrical equipment to authorised persons only.
- Transparent door: Allows easy access to the interior of the distribution board and quick visual inspection of the equipment status without the need to open it.
Basic Parameters DC Side
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of PV string inputs | outputs | 3 | 3 |
| Number | Type of DC surge arrester | Type | 3 | Phoenix | T1/T2 |
| Connection type | Panel-mount MC4 Stäubli |
Basic Parameters AC Side
| Parameter | Value |
|---|---|
| AC surge arrester | Type | Noark | T1/T2 |
| Overcurrent circuit breaker | Noark B40A 3P |
DC Surge Protection Device (SPD) Used
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Model | PHOENIX/VAL-MS-T1/T21000DC-PV/2+V |
| Overvoltage protection | T1 / T2 |
| Open circuit voltage UOCSTC | ≤ 975 V DC |
| Maximum discharge current Imax (8/20) μs | 40 kA |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Lightning impulse current (10/350) μs, charge | 2.5 As |
| Lightning impulse current (10/350) μs, specific energy | 6.25 kJ/Ω |
| Lightning impulse current (10/350) μs, peak value Iimp | 5 kA |
| Total discharge current Itotal (8/20) μs | 40 kA |
| Total discharge current Itotal (10/350) μs | 5 kA |
| Insulation resistance Riso | > 5 GΩ (at 500 V DC) |
| Nominal discharge current In (8/20) μs | 15 kA |
| Rated load current IL | 80 A |
| Continuous operating current ICPV | < 20 μA |
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 1170 V DC |
| Short-circuit withstand ISCPV | 2000 A |
| Residual voltage Ures | ≤ 3.5 kV (at In) |
| - | ≤ 2.9 kV (at 5 kA) |
| - | ≤ 3.2 kV (at 10 kA) |
| - | ≤ 3.7 kV (at 20 kA) |
| - | ≤ 4.1 kV (at 30 kA) |
| - | ≤ 4.6 kV (at 40 kA) |
| Protective conductor current IPE | ≤ 20 μA DC |
| - | ≤ 350 μA AC |
| Protection level Up | ≤ 3.5 kV |
| Standby power consumption PC | ≤ 25 mVA |
| Connection configuration | Y configuration |
Overcurrent Circuit Breaker (MCB) Used (1)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Model | Noark / Ex9BN 3P B40 |
| Rated current | 40A; 3-P |
| Rated operational voltage Ue | 230/415 V AC |
| - | 72 V DC per pole (1P, 2P) |
| - | 48 V DC per pole (3P, 4P) |
| Minimum voltage | 12 V AC/DC |
| Rated impulse withstand voltage Uimp according to IEC 60898-1 | 6 kV |
| Rated impulse withstand voltage Uimp according to IEC 60947-2 | 6 kV |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn according to IEC 60898-1 | 6 kA |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn according to IEC 60947-2 | 10 kA |
| Rated insulation voltage Ui | 690 V AC |
| Number of poles | 3 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Characteristic | B |
| Compliant with | IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2 |
| Mechanical endurance | 20,000 operations |
| Electrical endurance | 10,000 operations |
| Energy limiting class | 3 |
| Utilisation category | A |
| Supply direction | Either (from top or bottom) |
AC Surge Protection Device (SPD) Used
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer / Model | Noark Ex9UE1+2 12.5 3PN 275 |
| Connection | L-N/PE N-PE |
| Compliant with | EN 61643-11 |
| Arrester type | Type 1+2 (class I+II, B+C, T1+T2) |
| Cartridge design | MOV (Varistor)GDT (Spark gap) |
| Rated voltage Un | 230 V AC |
| Reference test voltage UREF | 255 V AC |
| Maximum continuous operating voltage Uc | 275 V AC 255 V AC |
| Frequency f | 25 kA per pole 50 kA per pole |
| Specific energy W/R | 156.25 kJ/Ω |
| Maximum impulse current Iimp (10/350 μs) | 12.5 kA per pole 50 kA per pole |
| Maximum discharge current Imax (8/20 μs) | 50 kA per pole |
| Voltage protection level Up for current In | 1.5 kV 1.5 kV |
| Voltage protection level Up for current Imax | 1.8 kV 1.5 kV |
| Voltage protection level Up for 5 kA (8/20 μs) | 1 kV |
| N-PE Follow current extinguishing capability Ifi | 100 A |
| P5r whisper | 335 V |
| 200 ms | 335 V 1200 V |
| Leakage current IPE at UREF | ≤ 1 mA |
| Arrester voltage for 1mA current | 387 - 473 V |
| Response time | ≤ 25 ns ≤ 100 ns |
| Maximum backup fuse protection | 160 A gG |
| Short-circuit current withstand capability | 50kA |
| Short-circuit withstand ISCCR | 10kA |
| Current factor k | 1kA |
| LV system type | TN-S, TT (3+1) |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| PV strings | 3 |
| MCB Circuit breaker [A] | 40 |
| SPD DC type | T1+T2 |
| Max DC voltage [V] | 1500 |
| IP | 65 |
| MCB characteristic (B/C/D) | B |
| Weight [kg] | 4 .5 |
| RCD [YES/NO] | No |
| IK | IK08 |
| UV resistance [YES/NO] | Yes |