Hager PV Fuse Base 2P 32A 10x38mm
product unavailable
add to wish list
Description
Hager PV Fuse Base 2P 32A 10x38mm
PV fuse base 2P 32A 10x38 mm L502PV HAGER is designed for fuses with dimensions of 10 x 38 mm and provides effective protection for PV installations operating in series configuration.
The device features a rated current of 32 A and a maximum rated switching voltage of 690/1000 V DC, making it suitable for use in advanced photovoltaic applications. The Hager L502PV fuse base also offers IP20 degree of protection, which means it is protected against access to its hazardous parts, such as hands or solid objects.
Construction
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of poles | 2 P |
| Pole arrangement | 2 P |
Control elements and indicators
| Parameter | Value |
|---|---|
| Optical indicator | no |
Electrical characteristics
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated switching voltage Ue (AC) | 690 / 1000 V |
| Supply voltage type | DC |
| Frequency | 50/60 Hz |
Voltage
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated insulation voltage Ui | 690 V |
| Rated operational voltage Un (DC) | 1000 V |
Current
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated current In | 32 A |
| Rated current of fuse link | [[2 / 4 / 6 / 8 / 10 / 12 / 16 / 20 / 25 / 32 A]] |
Current correction factor
| Parameter | Value |
|---|---|
| Current correction factor for assembly > 10 poles | 0.7 |
| Current correction factor for 1-3 poles side by side | 1 |
| Current correction factor for 4-6 poles side by side | 0.9 |
| Current correction factor for 7-9 poles side by side | 0.85 |
| Current correction factor above 40°C | 0.9 |
| Current correction factor above 50°C | 0.8 |
| Current correction factor above 20°C | 1 |
Technical data
| Parameter | Value |
|---|---|
| Current correction factor above 30°C | 0.95 |
Fuse
| Parameter | Value |
|---|---|
| Fuse characteristic | gPV |
| Fuse link size | 10.3 x 38 |
Frequency
| Parameter | Value |
|---|---|
| Frequency (range to ETIM) | 50 to 60 Hz |
Power
| Parameter | Value |
|---|---|
| Total power loss at rated current | 2.2 W |
Durability
| Parameter | Value |
|---|---|
| Electrical endurance (number of cycles) | 2000 |
| Mechanical endurance (number of cycles) | 4000 |
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product depth | 75 mm |
| Product height | 77 mm |
| Product width | 35 mm |
Installation / Mounting
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tightening torque | 2 Nm |
Connection
| Parameter | Value |
|---|---|
| Flexible conductor cross-section (stranded) in terminal | 0.75 / 10mm |
| Rigid conductor cross-section (solid) in terminal | 1 / 16mm |
Standard
| Parameter | Value |
|---|---|
| European WEEE Directive | applies |
Safety
| Parameter | Value |
|---|---|
| Degree of protection | IP20 |
Operating conditions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Operating temperature | -25 to 50 °C |
| Pollution degree according to IEC 60664 / IEC 60947-2 | 3 |
| Storage/transport temperature | -25 to 80 °C |
Temperature
| Parameter | Value |
|---|---|
| Calibration temperature | 30 °C |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...