Hager Circuit Breaker C 25A 3P 6kA
product unavailable
add to wish list
Description
Hager Miniature Circuit Breaker C 25A 3P 6kA
MCB miniature circuit breaker C 25A 3P 6kA MCN325E by HAGER, also known as an installation circuit breaker, provides protection for cables and conductors against the effects of short circuits and overloads.
It is used in both residential and commercial sectors. This circuit breaker can be used multiple times and offers higher sensitivity than standard fuses. Type C miniature circuit breaker features delayed tripping and is designed to protect low-power supply installations up to several kilowatts.
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Manufacturer | HAGER |
| Miniature circuit breaker type | C |
| Rated current [A] | 25A |
| Breaking capacity [kA] | 6kA |
| Number of protected poles | 3 |
| Number of poles | 3 P |
| Rated short-circuit breaking capacity Icn | 6 kA |
| Rated operational voltage Ue | 230 / 400 V |
| Rated frequency | 50 / 60 Hz |
| Supply voltage type | AC |
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 4000 V |
| Rated short-circuit breaking capacity 230 V 50 Hz | 6 kA |
| Rated service short-circuit breaking capacity Ics | 6 kA |
| Maximum power loss per pole according to standard | 4.5 W |
| Total power loss for rated current | 10.1 W |
| Power loss per pole for rated current | 3.5 W |
| Electrical endurance (number of cycles) | 4000 x |
| Mechanical endurance (number of cycles) | 20000 x |
| Tightening torque | 2.8 Nm |
| Connection type | screw terminal |
| Input/output terminal capacity for solid conductor (wire) | 1/25 mm² |
| Input/output terminal capacity for flexible conductor (strand) | 1/16 mm² |
| Degree of protection | IP20 |
| Dimensions | 70 x 83 x 17.5 mm |
| Standard | EN 60898-1 |
| RoHS Directive | compliant |
| Pollution degree according to IEC 60664 / IEC 60947-2 | 2 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Trip characteristic | C |
| Circuit breaker type | overcurrent |
| Rated current [A] | 25A |
| Number of poles | 3P |
| Breaking capacity [kA] | 6 kA |
| Brand | HAGER |