Hager Circuit Breaker B 10A 1P 6kA
product unavailable
add to wish list
Description
Hager Miniature Circuit Breaker B 10A 1P 6kA
Hager MBN110E miniature circuit breaker (MCB) B 10A 1P 6kA plays a crucial role in electrical installations, ensuring safety by interrupting circuit continuity when the current exceeds the permissible value.
Model MBN110E provides protection against the effects of excessive overcurrents (overloads and short circuits) up to 6kA. It features delayed tripping, ensuring effective protection for devices insensitive to thermal overloads and with low starting currents.
MBN110E circuit breaker construction:
- 1 - operating lever
- 2 - latch
- 3 - fixed contact and moving contact
- 4 - connection terminals
- 5 - thermal-bimetal release (overload)
- 6 - adjustment screw
- 7 - electromagnetic release (short circuit)
- 8 - arc chute (for arc extinction)

Construction
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of protected poles | 1 |
| Number of poles | 1 P |
| MCB tripping characteristic | B |
Electrical Characteristics
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated short-circuit breaking capacity Icn | 6 kA |
| Rated operational voltage Ue | 230/400 V |
| Rated frequency | 50/60 Hz |
| Supply voltage type | AC |
Voltage
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 4000 V |
Current
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated current | 10A |
| Rated short-circuit breaking capacity 230 V 50 Hz | 6 kA |
| Rated service short-circuit breaking capacity Ics | 6 kA |
Power
| Parameter | Value |
|---|---|
| Maximum power loss per pole according to standard | 3 W |
| Total power loss at rated current | 2.75 W |
| Power loss per pole at rated current | 2.75 W |
Endurance
| Parameter | Value |
|---|---|
| Electrical endurance (number of cycles) | 4000 |
| Mechanical endurance (number of cycles) | 20000 |
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product depth | 70 mm |
| Product height | 83 mm |
| Product width | 17.5 mm |
Installation / Mounting
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tightening torque | 2.8Nm |
Connection
| Parameter | Value |
|---|---|
| Connection type | screw terminal |
| Input/output terminal capacity for solid conductor (wire) | 1/25 mm² |
| Input/output terminal capacity for flexible conductor (stranded) | 1/16 mm² |
Safety
| Parameter | Value |
|---|---|
| Standard | EN 60898-1 |
| Degree of protection | IP20 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Trip characteristic | B |
| Circuit breaker type | overcurrent |
| Rated current [A] | 10A |
| Number of poles | 1P |
| Breaking capacity [kA] | 6 kA |
| Brand | HAGER |