Fronius Tauro Eco 50kW 3-Phase Grid-Tied PV Inverter 1MPPT
Description
PV Grid-Tied Inverter 50KW 3-Phase 1MPPT 50-3-D Tauro Eco Fronius
PV Grid-Tied Inverter 50KW 3-Phase 1MPPT 50-3-D Tauro Eco Fronius guarantees the highest performance even in the most challenging conditions.
Thanks to intelligent hardware solutions, it enables not only BOS cost optimisation, but also unprecedented flexibility in system design. Additionally, simple installation and quick servicing ensure maximum safety.
Input Data
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of MPP trackers | 1 |
| Maximum input current (Idc max) | 87.5 A |
| Maximum module short-circuit current | 75 / 75 A |
| Input voltage range (Udc min - Udc max) | 580 - 1000 V |
| Start-up voltage (Udc start) | 650 V |
| Usable MPP voltage range (Umpp min - Umpp max) | 580 - 930 V |
| Number of DC connections (PV1 / PV2 / PV3) | 7 / 7 / - |
| Maximum PV generator power (Pdc max) | 75 kWpeak |
Output Data
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated AC power (Pac,r) | 50,000 W |
| Maximum output power | 50,000 VA |
| AC output current (Iac nom) | 76 A |
| Grid connection (voltage range Uac,r) | 3~ NPE 400/230 V ; 3~ NPE 380/220 V |
| Frequency (frequency range fmin - fmax) | 50 Hz / 60 Hz (45 - 65 Hz) |
| Power factor (cos φac,r) | 0 - 1 ind. / cap. |
Standards
| Parameter | Value |
|---|---|
| Certificates and compliance with standards | [[AS/NZS 4777.2:2015, IEC62109-1/-2, VDE-AR-N 4105:2018, IEC62116, EN50549-1:2019 & EN50549-2:2019, VDE-AR-N 4110:2018, CEI 0-16:2019, CEI 0-21:2019]] |
AC Connection Terminals
| Parameter | Value |
|---|---|
| Cable diameter | 35 - 240mm² |
| AC conductor material | Al and Cu |
| Connection terminals | Cable lugs or V-clamps |
| Single-core option (single-core cable) | Cable gland: 5 x M40 |
| Multi-core option (multi-core cable) | Cable gland: 1 x multi-core connection Ø 16 – 61.4mm + 1 M32 |
| AC daisy-chaining option (single-core cable) | Cable gland: 10 x M32 |
Efficiency
| Parameter | Value |
|---|---|
| Maximum efficiency | 98.5 % |
| European weighted efficiency (ηEU) | 98.2 % |
| MPP tracking efficiency | > 99.9 % |
Protection
| Parameter | Value |
|---|---|
| DC disconnector | Integrated |
| Overload behaviour | Operating point shift, output power limitation |
| Reverse polarity protection | Integrated |
| RCMU | Integrated |
| DC insulation measurement | Integrated |
| DC surge protection | Type 1+2 integrated, Type 2 optional |
| String protection with gPV fuses | Integrated, 15A or 20A |
Interfaces
| Parameter | Value |
|---|---|
| Wi-Fi | Fronius Solar.web, Modbus TCP Sunspec, Fronius Solar API (JSON) |
| 2x Ethernet LAN RJ45 | [[10/100Mbit; max. 100m Fronius Solar.web, Modbus TCP Sunspec, Fronius Solar API (JSON)]] |
| USB (Type A socket) | 1A @5V max. |
| Wired Shutdown (WSD) | Emergency shutdown |
| 2x RS485 | Modbus RTU SunSpec / battery communication |
| 6 digital inputs and 6 digital inputs/outputs | Programmable ripple control receiver interface, energy management, load control |
| Datalogger and web server | Integrated |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Technical data
| Type | On-grid |
| Power | > 20 kW |
| Number of phases | Three-phase |
| Number of MPPT | 1 MPPT |
| WiFi | Yes |
| DC switch | Yes |