Eaton Fuse Link gPV 10x38 12A 1000V DC
product unavailable
add to wish list
Description
Eaton Fuse Link gPV 10x38 12A 1000V DC
Fuse link gPV 10x38 12A 1000V DC PV-12A10F by EATON photovoltaic fuses by Eaton have been designed for effective protection and isolation of photovoltaic strings. They are ideal for use in photovoltaic systems operating in extreme ambient temperatures.
These specialist fuses are characterised by low power losses, which translates into increased energy efficiency of the entire system. Furthermore, they are adapted to work under conditions of high load cycles and low fault rates, and also cope with reverse current, multiple array failures and in string configurations, making them a reliable solution in modern photovoltaic installations.
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Package weight | 0.01 kg |
| Manufacturer | EATON |
| Rated current | 12A |
| Fuse size | 10 x 38mm |
| Rated voltage | 1kV dc |
| Body material | Ceramic |
| Application category | gPV |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...