ETI PV DC Rotary Isolator Switch 4-Pole 25A 1000V
product unavailable
add to wish list
Description
ETI Rotary Cam Switch PV - DC - 4-Pole
Rotary cam switch PV - DC - 4-pole LS25 SMA A4 004660064 ETI designed specifically for efficient connection or disconnection of DC/AC inverters and other direct current circuit components in photovoltaic modules.
Equipped with specially designed contacts and appropriately selected materials, it ensures exceptional connection purity (no oxidation) and minimises power losses. The switch construction guarantees that the speed of closing or opening the contacts is independent of the operator's speed and force, ensuring reliability and safety of use.
Specification
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.15 kg |
| Manufacturer | ETI |
| For network | DC (Photovoltaic PV) |
| Number of poles | 4 |
| Maximum permissible operating voltage | 1000 V |
| Response time | < 25 ns |
| Maximum permissible short-circuit current | 200 A |
| Series and type | Rotary cam switch PV - DC - 4-pole LS25 SMA A4 004660064 ETI |
| Standards | PN-IEC 60364-7-71 |
| Number of poles | 4 |
| Rated current | up to 58A DC |
| Rated voltage | up to 1000V DC |
| Rated continuous current lu | 25A |
| Rated conditional short-circuit current lq | 5kA |
| Maximum rated operating voltage Ue AC | 440V |
| Rated continuous current Ac-21, 400V | 25 |
| Degree of protection of front panel | IP40 |
| Mounting | on TH35 rail |
| Type of main contact connection | screw connections |
| Control element colour | black |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Files to download:
Technical data
| Application | DC (photovoltaic) |
| Disconnector Type | rotary cam |
| Rated current [A] | 25A |
| Number of poles | 4P |
| Rated Voltage [V] | 1000V DC |
| Brand | ETI |