Distribution Box Hermetic RH-12 12 Modules 1 Row IP65 ABS 330x260x138mm
product unavailable
add to wish list
Description
Weatherproof Distribution Board RH-12
Weatherproof distribution board 12 modules RH-12 surface-mounted 1x12 (N+PE) 36.12 ELEKTRO-PLAST
- distribution boards equipped with transparent side-opening doors (left or right), prepared for key lock installation
- available in white colour
- manufactured from high-quality >ABS< plastic resistant to high temperatures up to 960°C (glow-wire test - applies to terminal strip)
- operational stability from -25°C to +60°C
- impact resistance (IK07)
- possibility to install devices with depth of 68 and 75 mm
- 12-module and larger models equipped with knockouts in walls for cable glands and conduits
- door sealing capability
SPECIFICATION
| Parameter | Value |
|---|---|
| Package weight | 0.5 kg |
| Rated voltage [AC] | 230/400 V AC |
| Rated voltage [DC] | 1000 V DC |
| For photovoltaics | Yes |
| Number of rows | 1 |
| Modules per row | 12 |
| Total number of modules | 12 |
| Material | Plastic |
| Door | Transparent |
| Key lock | No |
| IP protection rating | 65 |
| Mechanical resistance IK | IK07 |
| Mounting method | surface-mounted |
| External dimensions | 330 x 260 x 138mm |
| 1000 V DC certificate | yes, suitable for use in PV photovoltaic installations |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...